Laiko keitimas ir Saulės Laikrodis-Kalendorius

Vasaros laikas įvedamas paskutinį kovo sekmadienį – laikrodžiai pasukami viena valanda į priekį. Vasaros laikas atšaukiamas kasmet paskutinį spalio sekmadienį, o šiais metais ši perėjimo diena minima 2023 m. spalio 29 dieną. Šis metinis laiko pokytis yra svarbus įvykis, kuris daro įtaką daugelio žmonių kasdieniniam gyvenimui.

Molėtų astronomijos observatorijos astronomas prof. Vytautas Straižys teigia, kad žiemos laikas yra tikrasis Saulės rodomas laikas, artimesnis žmogaus bioritmui (day.lt). Tai reiškia, kad šis laiko perėjimas gali turėti įtakos mūsų organizmo veiklai ir tam tikram ritmui.

Ši diena taip pat yra svarbi Saulės laiko (GMT) atžvilgiu, nes ji nulemia, kada prasideda žiemos metas, kai laikrodis pasukamas atgal, ir kada prasideda vasaros laikas, kai laikrodis pasukamas į priekį.

Be to, norint suvokti laiko pokyčio svarbą ir įtaką mūsų gyvenimui, verta aplankyti vietą, kurioje galima stebėti, kaip saulė teka iš vandens ir į jį nusileidžia. Parnidžio kopa yra vienintelė vieta Lietuvoje, kur tai galima padaryti.

Čia puošia saulės laikrodis-kalendorius, kuriame įrašyti kalendoriniai runų ženklai ir švenčių piktogramos, paimtos iš XVII a. medinio kalendoriaus. Aikštelės šonuose stovi keturios skulptūrinės figūros, atspindinčios pavasario ir rudens lygiadienius bei vasaros ir žiemos saulėgrįžas.

Tai puiki vieta susipažinti su laiko pokyčių stebėjimu ir pasinerti į senovinę kalendorinę tradiciją.

Ieškoti