Unikalios Lietuvos vietovės įtrauktos į UNESCO paveldo sąrašą

 

UNESCO (Jungtinių Tautų Švietimo, mokslo ir kultūros organizacija) atlieka ir teikia visuomenei įvairių sričių tyrimus ir duomenis, organizuoja ir tobulina nacionalines profesinio mokymo sistemas, rengia paveldo išsaugojimo rekomendacijas, dalinasi ekspertų įžvalgomis ir kita. Pagrindinis jų tikslas – išsaugoti istorinį ir gamtinį pasaulio paveldą ateities kartoms, kuris yra įtrauktas į Pasaulio paveldo sąrašą. Šalys, kurios yra įtrauktos į UNESCO paveldo sąrašą turi ne tik kuo pasididžiuoti, bet ir priima atsakomybę už išskirtinę vietovę ar objektą. 2021 metų duomenimis, į sąrašą yra įtrauktos 193 šalys ir 1720 vietovės.
Keturios Lietuvos vietovės, įtrauktos į UNESCO paveldą, žavinčios savo išskirtinumu ir turinčios didelę visuotinę reikšmę:

Vilniaus istorinis centras

Nuo XIII iki XVIII amžiaus pabaigos Vilnius padarė didelę įtaką daugelio Rytų Europos kultūrinei ir architektūrinei raidai. Nepaisant dalinio sunaikinimo, jis išsaugojo įspūdingą gotikinio, renesanso, baroko ir klasikinio stiliaus pastatų kompleksą, viduramžišką išplanavimą ir natūralią aplinką. Keletas istorinių objektų, kuriuos galite pamatyti vaikštinėdami Vilniaus centre: Gedimino pilis, Šv. Onos bažnyčia, Lietuvos Respublikos Prezidento rūmai, Bernardinų bažnyčia, Švč. Trejybės šventovė ir Bazilijonų vienuolynas ir kita. Daugiau lankytinų objektų: https://www.govilnius.lt/aplankykite

Kuršių nerija

98 km ilgio 0,4–4 km pločio vėjo išformuotas smėlio kopų pusiasalis. Garsėja unikaliu kraštovaizdžiu, smėlio kalnais ir paplūdimiais. Šioje vietoje galite keliauti Naglių gamtinio rezervato pažintiniu taku (ilgis – 9 km) ir pažinti išskirtinę augmeniją, pasigrožėti kopomis, o užlipus į apžvalgos bokštelį išvysti Kuršių marių panoramą. Kitas vienas lankomiausių objektų yra Raganų kalnas – Juodkrantėje esantis medinių skulptūrų muziejus. Išvysite iššraižytus folkloro personažus: deives, velnius, raganas ir jų bažnyčią, karalystės vartus ir kita. Taip pat galite susipažinti su povandeniniu pasauliu jūrų muziejuje ir delfinariume. Kuršių nerija puiki vieta praleisti laiką su šeima, pailsėti ir pažinti unikalų smėlio kopų kraštovaizdį.

Kernavės archeologinė vietovė

2004 metais į UNESCO įtrauktas kultūrinis rezervatas, apipintas legendomis ir padavimais garsėja savo piliakalniais. Archeologiniai tyrinėjimai, kultūros vertybės ir gausūs radiniai šioje vietovėje leido geriau pažinti ir nustatyti tikslesnę Lietuvos praeitį. Kernavės rezervate rasta virš 30 tūkst. eksponatų, kurie atskleidžią pagoniškosios bendruomenės virsmą krikščioniškąja istoriją. Kernavėje grožėdamiesi piliakalniais pajausite mūsų istorijos, praeities dvelksmą ir sužinosite daugiau apie Lietuvos kultūrą.

Struvės geodezinis lankas

2820 km besitęsiantis lankas sudarytas iš geodezinio lanko punktų (paminklų). Tai yra vienas didžiausių tarpvalstybinių UNESCO pasaulio paveldo sąrašo objektų. Paminklai išdėstyti nuo Norvegijos iki Juodosios jūros ir kerta 10 šalių. Šis istoriškai išskirtinis objektas padėjo nustatyti planetos dydį ir formą. Lietuvoje yra 18 paminklų, tačiau į UNESCO įtraukti trys: Gireišių, Rokiškio raj. (55.9024934, 25.4366308); Paliepiukų, Vilniaus raj. (54.634535, 25.429893); Meškonių, Vilniaus raj. (54.931484, 25.316611).

Į Pasaulio paveldo sąrašą taip pat pretenduoja Kauno modernizmo architektūra. Keletas pastatų, kurie geriausiai atspindi minimo laikmečio tendencijas: Kauno meno mokykla, Kristaus Prisikėlimo bažnyčia, M. K. Čiurlionio muziejus, Vytauto Didžiojo karo muziejus, Šv. Vincento Pauliečio bažnyčia.

Jau 25 metus Lietuvos paveldas vertinamas visame pasaulyje! Didžiuokimes ir patys pažinkime šias reikšmingas, gamtos ir kultūros vietoves.

Žinai daugiau? Atsiųsk info@istorijoslobynas.lt

Ieškoti