Vinco Kudirkos muziejus

Vinco Kudirkos muziejaus ekspozicija supažindina su Lietuvos himno autoriumi Vincu Kudirka ir miesteliu, kuriame jis praleido paskutiniuosius savo gyvenimo metus.

Vinco Kudirkos muziejaus ekspozicija supažindina su Lietuvos himno autoriumi Vincu Kudirka ir miesteliu, kuriame jis praleido paskutiniuosius savo gyvenimo metus.

Ką čia išvysite?

Čia išvysite eksponatus, susijusius su V. Kudirkos asmenybe: pianiną, kuriuo skambindavo gyvendamas draugų namuose Varšuvoje; jo leisto laikraščio „Varpas“ originalą; V. Kudirkos literatūrinių vertimų – Georgeʼo Gordono Byrono „Kaino“, Friedricho Schillerio „Viliaus Telio“ – rankraščius. Interaktyviuose terminaluose galėsite pavartyti varpininkų leistus leidinius „Varpą“, „Ūkininką“ ir pamatyti draudžiamų knygų slėptuvę, autentiškus knygnešių daiktus ir XIX a. pabaigos tradicinį šiaurės suvalkiečių (zanavykų) tautinį kostiumą.

Istorija

Vinco Kudirkos muziejus įsikūręs pačiame Lietuvos ir Rusijos (Kaliningrado srities) pasienyje, Kudirkos Naumiestyje. Būtent šiame miestelyje, kuris XIX amžiuje vadinosi tiesiog Naumiesčiu, Vincas Kudirka sukūrė Lietuvos himną ir praleido paskutinius savo gyvenimo metus.

Muziejaus ištakos siekia XX amžiaus šeštąjį dešimtmetį, kai miestelio mokykloje jaunųjų istorikų būrelio iniciatyva buvo pradėti rinkti eksponatai, o 1987 metais ten įrengta ekspozicija, skirta Vincui Kudirkai.

Naujasis muziejus Vinco Kudirkos fondo pastangomis iškilo 1998 metais per Antrąjį pasaulinį karą sudegusio namo vietoje, kuriame, – kaip vėliau paaiškėjo, – iš tiesų gyveno ir kūrė Vincas Kudirka.

Tų pačių metų rudenį Vinco Kudirkos muziejus tapo vienu iš Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinių, o gruodžio 5 dieną, minint „Tautiškos giesmės“ sukūrimo 100-ąsias ir V. Kudirkos gimimo 140-ąsias metines, įvyko iškilmingas jo atidarymas.

Muziejaus pastatą projektavo Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas architektas Audrius Ambrasas, o savo patarimais jam talkino architektas Vytautas Landsbergis-Žemkalnis. Tai pirmasis muziejus, atidarytas po nepriklausomos Lietuvos atkūrimo. 2017 metų vasario mėnesį jis lankytojus pasitiko atsinaujinęs – čia buvo įrengtos naujos ekspozicijos.

Likus pusvalandžiui iki darbo pabaigos bilietai nebeparduodami. Darbo grafiką šventinėmis dienomis rasite čia.

Vinco Kudirkos muziejaus edukacijas galite pamatyti čia.

Organizuojami renginiai ir parodos čia.

El. paštas: v.kudirkos.muziejus@lnm.lt

ŠALTINIS: ©LNM.LT

Įvertinkite ir palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

V. Kudirkos gatvė 29
Kudirkos Naumiestis 01100 Marijampolės apskr. LT
Gauti nuorodas
Antradienis – šeštadienis 10:00–17:00 Sekmadienis 10:00–15:00

Pasidalinkite QR kodu

QR Code