Choralinė sinagoga
Daug dėmesio pamaldose buvo skiriama pamokslams, kurie iš pradžių buvo sakomi vokiškai, o vėliau – rusiškai. Sinagoga ypatinga ir tuo, jog ji buvo vienintelė, veikusi Vilniuje net sovietinės okupacijos metais.
Istorija
Choralinė sinagoga Taharat Ha-Kodesh – vienintelė šiandien veikianti sinagoga Vilniuje, kuri jau nuo jos pastatymo 1903 m. išsiskyrė iš kitų tradicinių miesto sinagogų. Tai buvo pirmoji vieša, vienai uždarai grupei nepriklausanti, sinagoga, telkusi palyginti negausią, tačiau tolydžio didėjančią modernėjančių žydų maskilių bendruomenę. Ši Vilniuje susibūrė XIX a. 3 deš. įtakingų ir išsilavinusių miesto žydų Kacenelenbogenų šeimos namuose, tačiau dėl nuolatinio ir aktyvaus tradicinio gyvenimo būdo besilaikančių žydų pasipriešinimo, viešus maldos namus nuomojamo namo dalyje Vokiečių gatvėje pavyko atidaryti tik 1847 m. Naujosios sinagogos įkūrimas reiškė, jos Vilniuje susiformavo haskalos idėjų šalininkų ratas, bendruomenė, sugebėjusi užsitikrinti religinę ir kultūrinę erdvę bei sudaryti opoziciją dominuojančiai konservatyviajai žydų bendruomenės daliai – misnagdim. Vėliau maldos namai kėlėsi iš vienos vietos į kitą. Dabartinėje savo vietoje, Pylimo g. 39, 1902 m. balandį buvo padėtas pamatinis sinagogos akmuo ir po kiek daugiau nei metų sinagoga jau veikė.
2003 m. ant sinagogos pritvirtinta paminklinė lenta jidiš ir lietuvių kalbomis, kurioje nurodoma, kad ją 1903 m. pastatė Vilniaus Gaono pasekėjai – šis mitas nutolsta nuo realios sinagogos istorijos, bet priartina ją prie kertinės Vilniaus žydų istorijos figūros.
Choralinė sinagoga šiandien yra viena iš dviejų veikiančių sinagogų visoje Lietuvoje, tačiau jos durys nebėra kasdien plačiai atvertos kiekvienam praeiviui, tad norint aplankyti sinagogą ir be jokio papildomo mokesčio pasigrožėti ne tik jos eksterjeru, bet ir interjeru, siūloma tai daryti iš anksto susitarus ir oficialiomis lankymo valandomis.
Aplankyti žydų paveldo objektus virtualiai, galite čia.
www.jewish-heritage-lithuania.org
El. paštas: info@jewish-heritage-lithuania.org