Tuskulėnų memorialo ekspozicijos

Tuskulėnų dvaro teritorija – tai sovietinių okupantų brutalumą ir žiaurumą liudijanti vieta. Čia 1944–1947 m. slapta buvo užkasti NKGB (MGB) vidaus kalėjime Vilniuje vykdant mirties bausmę nužudyti žmonės.

Tuskulėnų dvaro teritorija – tai sovietinių okupantų brutalumą ir žiaurumą liudijanti vieta. Čia 1944–1947 m. slapta buvo užkasti NKGB (MGB) vidaus kalėjime Vilniuje vykdant mirties bausmę nužudyti žmonės.

Lankytojai gali aplankyti:

– Koplyčią-kolumbariumą, sovietinio totalitarinio režimo aukų amžinojo poilsio vietą;

– Tuskulėnų rimties parką;

– Tuskulėnų dvaro rūmus (muziejinę ekspoziciją „Projektas – HOMO SOVIETICUS“) ir dvaro oficiną (Konferencijų salėje eksponuojamas parodas);

– Baltąjį dvarelį (muziejinę ekspoziciją „Tuskulėnų dvaro paslaptys“);

– Šv. Teresės koplytėlę.

Koplyčia-kolumbariumas

Kolumbariumas (lot. columbarium) – tai urnų su mirusiojo palaikais laikymo patalpa, statinys ar salė. Dažniausiai statomas prie krematoriumų ir kapinėse.

Tuskulėnų dvaro teritorijoje atlikus archeologinius kapaviečių ir antropologinius rastų palaikų tyrimus, parengtas jų amžinojo poilsio vietos – koplyčios-kolumbariumo – projektas. Tai pilkapio formos statinys, kuriame per 2004 m. Vėlines atgulė Tuskulėnuose atkastų žmonių palaikai. Jame vienodose urnose-karsteliuose, sudėtose į kriptas, palaidoti 717 žmonių palaikai, kitų septynių asmenų palaikai atiduoti artimiesiems, Telšių vyskupijai.

Muziejinė ekspozicija „Tuskulėnų dvaro paslaptys“

Tuskulėnų dvaro istorija glaudžiai susijusi su tragiškais XX a. vidurio įvykiais, nors mena ir laikus, kuomet jo teritorijoje XVII a. buvo degamos plytos Šv. Petro ir Povilo bažnyčiai, o XIX a. vid. dvaro rūmuose rinkosi Vilniaus intelektualai. 1944–1947 m. čia buvo slapta užkasti NKGB (MGB) vidaus kalėjime ir Vilniaus apylinkėse nužudyti antisovietinio ginkluotojo pasipriešinimo kovotojai ir jų vadai, dvasininkai ir kiti asmenys, neįtikę sovietiniam totalitariniam režimui.

2011 m. rugsėjo 28 d. Baltojo dvarelio rūsyje oficialiai atidaryta muziejaus ekspozicija „Tuskulėnų dvaro paslaptys“. Ekspozicija atskleidžia, kaip 1944–1947 m. represinės struktūros – karo tribunolai ir NKGB (MGB) – susidorodavo su žmonėmis, nubaustais mirties bausme. Pateikiami Vilniaus NKGB (MGB) vidaus kalėjime nužudytų asmenų biografiniai duomenys ir baudžiamųjų bylų dokumentai. Lankytojai gali sužinoti apie pagrindinius egzekucijų vykdytojus ir kaip mirčiai pasmerkti žmonės buvo žudomi.

Dalis ekspozicijos skirta Tuskulėnų dvaro istorijai. Eksponuojami XVI–XIX a. archeologiniai radiniai, vertinga XVII a. antrosios pusės statybinės keramikos degimo krosnis.

Virtualus turas po ekspoziciją „Tuskulėnų dvaro paslaptys

Muziejinė ekspozicija „Projektas – HOMO SOVIETICUS“

Tuskulėnų dvaro rūmuose rodoma ekspozicija „Projektas – HOMO SOVIETICUS“, kuria siekiama atskleisti sovietinio totalitarinio režimo pastangas ir priemones kurti naują socialinę, kultūrinę ir politinę aplinką. Tai bandymas suprasti Sovietų Sąjungoje ir sovietinėje Lietuvoje gyvenusį žmogų, kartais dar vadinamą homo sovieticus, ir kartu parodyti, kokiomis sąlygomis jis gyveno ir koks buvo.

Per daiktus, tekstus, atsiminimų fragmentus ir kitus tą pasaulį atspindinčius eksponatus siekiama atskleisti to laikmečio dvasią ir bendrus sovietinės epochos ypatumus. Siekiant pabrėžti sovietmečio daugialypiškumą ir vidinius paradoksus visa ekspozicija pateikiama trimis lygmenimis: viršutinėje ekranų ir eksponatų dalyje – tai, kas buvo matoma viešai, oficialiai skelbiama ir propaguojama; per vidurį – tai, kokia buvo žmonių kasdienybė, kas buvo laikoma „normaliu“ dalyku; apačioje – sovietinio „normalumo“ nukrypimai: nuo nusikalstamumo iki nepasidavimo ir priešinimosi sistemai ir t. t. Žinoma, toks padalijimas yra sąlygiškas – gyvenime juk viskas susipina. Galbūt ne vieno eksponato vieta kels abejonių ar atrodys, kad jį reikėtų perkelti kitur.

Eksponatų aprašuose siekta pabrėžti sovietinės tikrovės paradoksalumą, vidinį prieštaringumą. Visa tai atskleidžia esminį šios ekspozicijos bruožą – ji nebaigtinė, kaip nebaigtinis ir sovietmečio vertinimas ar pastangos jį suprasti.

Virtualus turas po muziejinę ekspoziciją „Projektas – HOMO SOVIETICUS

El. paštas: tuskulenai@genocid.lt

ŠALTINIS: ©TUSKULENUMEMORIALAS.LT

Įvertinkite ir palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Žirmūnų gatvė 1F
Vilnius 09101 Vilniaus apskr. LT
Gauti nuorodas
Trečiadienis – šeštadienis 10:00–18:00 Sekmadienis 10:00–17:00

Pasidalinkite QR kodu

QR Code