Jono Šliūpo muziejus

Apsilankymas Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje – tai žvilgsnis į tarpukario inteligento namus, kartu tai ir pažintis su pačiu Jonu Šliūpu (1861–1944), prieštaringa ir bekompromise asmenybe.

Apsilankymas Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje – tai žvilgsnis į tarpukario inteligento namus, kartu tai ir pažintis su pačiu Jonu Šliūpu (1861–1944), prieštaringa ir bekompromise asmenybe.

Ką čia išvysite?

Tarpukario laikotarpį menantį interjerą darbo kabinete ir svetainėje, atkurtus remiantis J. Šliūpo sūnaus Vytauto pasakojimu ir istoriniais šaltiniais; nuotraukas, liudijančias įvairius J. Šliūpo gyvenimo etapus; J. Šliūpo išleistas knygas; tarpukario Palangos atvirukus ir laikraščių „Aušra“ ir „Varpas“ kopijas.

Istorija

Vienas išskirtiniausių Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinių – tai vasaros sostinėje įsikūręs Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus.

Muziejaus pastatas – tai tipiškos architektūros vieno aukšto medinė vila su mansarda. Jos architektūriniai elementai – iš kurių ryškiausias namą juosiantis kiaurapjūviu ornamentuotas karnizas ir įstiklinta veranda – būdingi kurortuose statytiems namams.

XIX amžiaus pabaigoje šis medinis pastatas buvo grafų Tiškevičių vila, kurią jie nuomojo dvariškiams, o šie – vasarotojams. Pirmojo pasaulinio karo metais pastate įsikūrė vokiečių topografinė kontora, fiksavusi po audrų besikeičiančias paplūdimio krantines. Palangą įjungus į nepriklausomos Lietuvos valstybės teritoriją, daugelis vilų ir pensionų pakeitė savininkus.

1930 metų vasarą į Palangą atsikrausto lietuvybės skleidėjas Jonas Šliūpas. Čia jis įsigyja namą, stovintį priešais istorinę vilą, kuri netrukus taps jo gyvenamąja ir darbo vieta. J. Šliūpo pastangomis Palangai suteikiamas kurortinio miesto statusas, o pats J. Šliūpas 1933 metais išrenkamas pirmuoju miesto burmistru. Taip vila tampa burmistro rezidencija, kurioje iškilus valstybės veikėjas gyvena iki pat 1944-ųjų.

1989 metais viloje įsikuria dr. Jono Šliūpo memorialinis muziejus, jis iš karto tampa Lietuvos nacionalinio muziejaus padaliniu, o 2020-aisiais pervadinamas Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejumi.

Ant pastato pritvirtinta Jonui Šliūpui skirta memorialinė lenta, kurią sukūrė skulptorius Petras Gintalas.

Pakeliui į muziejų lankytojus pasitinka Jono Šliūpo paminklas. Biustas pastatytas šalia buvusio J. Šliūpo namo (Vytauto g. 23a). Paminklo autoriai – skulptoriai Aloyzas Toleikis ir Donatas Lukoševičius, architektė – Jolanta Galdikienė.

Muziejaus virtualias edukacijas ir renginius galite pamatyti čia.

Organizuojamos edukacijos čia.

El. paštas: j.sliupo.muziejus@lnm.lt

ŠALTINIS: ©LNM.LT

Įvertinkite ir palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Vytauto gatvė 23A
Palanga 00135 Klaipėdos apskr. LT
Gauti nuorodas
Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus po renovacijos atsidaro lapkričio 8 dieną.

Pasidalinkite QR kodu

QR Code