Kuršių nerijos nacionalinis parkas

Kuršių nerijos nacionalinis parkas 1991 m. įkurtas vertingiausia ir labiausiai lankoma saugoma teritorija Lietuvoje.

Kuršių nerijos nacionalinis parkas

1991 m. įkurtas vertingiausia ir labiausiai lankoma saugoma teritorija Lietuvoje. 2000 m. Kuršių nerija įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Čia saugomas unikalus gamtos darinys – siaura ilga (98 km ilgio) smėlio juosta tarp Baltijos jūros ir Kuršių marių bei unikalus etninis kultūros paveldas. Kuršių nerijos nacionalinis parkas yra įtrauktas į Europos saugomų teritorijų tinklą „Natura 2000“. Siekiama išsaugoti tipiškas ir retas augalų ir gyvūnų rūšis, svarbias visos Europos biologinei įvairovei. Iš viso parke suskaičiuojama 632 augalų ir 1277 gyvūnų rūšys. Čia randama daug gražių kopų: senosios parabolinės kopos Juodkrantėje, pilkosios kopos tarp Juodkrantės ir Pervalkos, Parnidžio ir sklandytojų kopos. Turistams įdomus ir unikalus kultūros paveldas – etnografinės žvejų sodybos, senosios XIX a. – XX a. pr. vilos Nidoje, Juodkrantėje, Smiltynės gyvenvietėse, senosios Nidos kapinės, Nidos ir Juodkrantės evangelikų liuteronų bažnyčios, tipiški medinės architektūros pastatai. Lankytojai atvyksta pamatyti įvairių įdomių parko vietų: Lietuvos jūrų muziejus-akvariumo ir delfinariumo Smiltynėje, Vėtrungių muziejaus-galerijos Juodkrantėje, Kuršių nerijos nacionalinio parko gamtos ir kraštovaizdžio ekspozicijos, Žvejo etnografinės sodybos, Gintaro galerijos-muziejaus ir kt.

Lankomiausi objektai Kuršių nerijos nacionaliniame parke:

Parnidžio kopa – unikali ir vienintelė vieta Lietuvoje, kur galima stebėti saulę kylančią  ir nusileidžiančią į vandenį. Kopos viršūnėje įrengta apžvalgos aikštelė atveria nepamirštamus vaizdus į nesibaigiančius smėlynus. 1995 m. čia pastatytas saulės laikrodis siekia 13 m aukštį ir rodo tikslų vietinį laiką. Ant Urno kalno Nidoje stūkso dar vienas gerai žinomas statinys – 29,3 m aukščio Nidos švyturys nušviečiantis kelią jūrininkams 41 km atstumu nuo 1874 m.  Paėjėję 1,1 km ilgio Naglių gamtinio rezervato pažintiniu taku, pamatysite smėlynų augalais apžėlusias pilkąsias kopas, susipažinsite su rezervato flora ir fauna, sužinosite apie kadaise užpustytą Naglių kaimą. Lankytojus dažnai sudomina parke veikiantis rašytojo Thomo Manno muziejus, kuriame pasakojama jo gyvenimo istorija. Muziejaus svetainėje vyksta kamerinės muzikos koncertai, literatūriniai vakarai, Thomo Manno kultūros centro organizuojami tarptautiniai susitikimai, Thomo Manno festivalio renginiai. Unikalus medinių skulptūrų muziejus Juodkrantėje – Raganų kalnas, vienas lankomiausių objektų Neringoje. Apžiūrėdami raganų ir kitų mitinių būtybių skulptūras įkomponuotas tarp ant kalno augančių ąžuolų, pajusite mistinę dvasią. Čia taip pat turėsite galimybę išvysti viena seniausių Lietuvoje ir viena didžiausių Europoje pilkųjų garnių ir didžiųjų kormoranų kolonijų, kurią sudaro apie 2000 didžiųjų kormoranų ir virš 500 pilkųjų garnių lizdų. Kuršių nerijos panorama pasigrožėsite nuo aukščiausios Kuršių nerijos 67 m aukštikalnės – Vecekrugo kopos.

Koordinatės:

Parnidžio kopahttps://goo.gl/maps/ngr3XrocLUe9dB187

Nidos švyturyshttps://goo.gl/maps/3rDcy87d4xRGEoR48

Naglių gamtinio rezervato pažintinis takas: https://goo.gl/maps/TiUDwWmLmFNxTAXR6

Thomo Manno muziejushttps://goo.gl/maps/fFW3Ur1VMGkx97tP8

Raganų kalnashttps://goo.gl/maps/LD7JKXNMqPKSihRC8

Pilkųjų garnių ir didžiųjų kormoranų kolonija: https://goo.gl/maps/DchsWwcuc7L7hMuT8

Vecekrugo kopahttps://goo.gl/maps/oWZUp5CPPUcMG6Vu6

Parko naujienos

Kuršių nerijoje atnaujinta infrastruktūra: sutvarkytos regyklos, įrengti nauji informaciniai stendai, ženklai, poilsio oazės, apžvalgos aikštelės. Taip pat planuojama nutiesti naują dviračių taką pamariu, kuris driektųsi nuo Naujosios perkėlos iki Alksnynės (Kiaulės Nugaros) Antrojo pasaulinio karo vokiečių baterijos. 2022 m. pavasarį duris turėtų atverti Gamtos mokykla, kurioje bus organizuojamos įvairios trukmės žaliosios edukacinės programos.

Kuršių nerijos nacionalinio parko edukacijos:

Kuršių Nerijos nacionaliniame parke edukacijos siūlomos ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikams (4-14 m.), šeimoms, užsakomos vaikų grupėms. Gamtinės edukacijos supažindina su pėdsekystės paslaptimis; jūros ir marių vandenų savybėmis, vandenų gyvūnija; medžių, kopų įvairove; šiukšlių gamtoje keliamomis problemomis; skruzdžių gyvenimu; moliuskų pasauliu. Edukacijų dalyviai ne tik įgauna teorinių žinių, bet ir patys atlieka įvairius laboratorinius tyrimus, padedančius geriau įsisavinti medžiagą. Norintys taip pat gali edukacijų metu susipažinti ne tik su gamtos, bet ir kultūros paveldu nacionaliniame parke. Edukacija “Kaip kaukas žvejo name slėpėsi” supažindina su pamario žvejo sodybomis, unikaliais jų puošybos elementais, jų atsiradimo istoriją. Pasakojamos legendos, žaidžiami komandiniai žaidimai. Sudalyvavę “Smiltynės vilos” edukacijoje išvysite išlikusias nuostabaus grožio XX a. pradžios Smiltynės vilas, sužinosite jų istoriją. Taip pat turėsite galimybę sužinoti apie „pradingusią Nidą“, grįšite šimtmečiu atgal sužinosite apie buvusius Nidos pastatus, užpustytus kaimus ir dar daug kitų įdomybių. Be minėtų edukacijų nacionalinio parko lankytojams taip pat rengiamos pažintinės ekskursijos.

knnp@nerija.lt

Šaltinis: ©welovelithuania.com

Įvertinkite ir palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *